Wydarzenia » DZIEŃ BEZPIECZNEGO KOMPUTERA

Dzień Bezpiecznego Komputera w naszym ośrodku.

Dzień 12 października jest Dniem Bezpiecznego Komputera. Jednak ze względu na piątkową uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej, dzień ten obchodziliśmy w placówce 10 października.   W pierwszej części obchodów tego dnia, grupa wychowanków pod opieką pana Krystiana, wzięła udział w prelekcji filmowej dotyczącej funkcjonowania społeczeństwa w sieci internet. Prelekcja odbyła się w edukacyjnej sali filmowej Biblioteki Pod Atlantami w Wałbrzychu. Obejrzeliśmy film edukacyjny legendarnego dokumentalisty Wernera Herzoga  „Lo i stało się – zaduma nad światem w sieci”, w którym autor bierze na warsztat internet.  Dotyczy on bardzo istotnych kwestii związanych z bezpieczeństwem w internecie, ale nie tylko. Chłopcy dowiedzieli się również w jaki sposób i kiedy w pokoju Uniwersytetu Kalifornijskiego, w roku 1969 został wysłany pierwszy e-mail. Przyglądali się także kwestiom przyszłości cyfryzacji dzisiejszego świata – czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty?; czy istnieją jeszcze miejsca na ziemi, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne? Na te pytania powoli nasze społeczeństwo znajduje odpowiedzi. Prelekcja filmowa była dla naszych uczniów bardzo cenną i pouczającą lekcją, po której wywiązała się ciekawa, merytoryczna dyskusja. W drugiej części zajęć, która odbyła się w czytelni multimedialnej tejże  Biblioteki, chłopcy dowiadywali się od administratorów w jaki sposób i jakim oprogramowaniem zabezpieczone są komputery publiczne w czytelni. Sporo rozmawialiśmy o zabezpieczeniach i filtrach chroniących komputery i czytelników przed dostępem do stron niepożądanych. Wreszcie chłopcy sami mogli przekonać się o skuteczności tego oprogramowania, przeglądając interfejs oraz narzędzia filtrujące na komputerach Biblioteki.

Trzecia część obchodów Dnia Bezpiecznego komputera odbyła się w naszej placówce. W szkolnej pracowni komputerowej liczna grupa naszych wychowanków wzięła udział w konkursie na najskuteczniejszą informację elektroniczną o zagrożeniach z internetu dla człowieka lub komputera. Oczywiście w trakcie konkursu omawialiśmy niektóre rodzaje zagrożeń a także oprogramowanie, które w naszej szkole chroni nas przed „atakami” ze strony internetu. Wyniki konkursu poznamy już niebawem, po zakończeniu prac jurorów, powołanych przez organizatora obchodów Dnia Bezpiecznego Komputera w naszej szkole - pana Krystiana Machowczyka.

Tekst i zdjęcia - K. Machowczyk.......