Wydarzenia » ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.
Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat.

Oczywiście w naszym ośrodku nie mogło zabraknąć apelu z okazji tak ważnego wydarzenia. W tygodniu poprzedzającym nasz apel, chłopcy przygotowywali prace plastyczne na konkurs związany z tematyką  antynikotynową. Nagrodą było wyjście na siłownię. Chłopcy bardzo chętnie wykonali prace plastyczne, wykazali się kreatywnością oraz dużą pomysłowością. Czterech uczestników konkursu otrzymało wyróżnienia : Dawid Wicher, Rafał Stanisławski, Patryk Handke oraz Mateusz Marszałek.

Następnie Wychowawca grupy III Bartosz Walusiak przeprowadził prelekcję na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz różnych metod walki z uzależnieniem. Ostatecznie wywiązała się ciekawa, merytoryczna dyskusja gdzie wspólnymi siłami doszliśmy do wniosku że palenie nie jest nikomu, do niczego potrzebne.

Na pewno w kolejnych latach będziemy kultywować tradycję obchodzenia Międzynarodowego dnia rzucania palenia w naszym ośrodku. A przede wszystkim umacniać w przekonaniu naszych chłopców, że palić po prostu nie warto.

Tekst i zdjęcia - B. Walusiak.......