Wydarzenia » SUWMIARKA NA ZAJĘCIACH TECHNICZNYCH

Suwmiarka na zajęciach technicznych

Dnia 9 stycznia 2019r. na zajęciach technicznych postanowiliśmy wnikliwie przyjrzeć się budowie oraz zasadzie działania suwmiarki – podstawowemu urządzeniu pomiarowemu w każdym warsztacie ślusarskim czy mechanicznym. Dwugodzinny moduł lekcyjny podzieliliśmy na 2 części: projektową i warsztatową. Podczas pierwszej części zajęć omawialiśmy rodzaje suwmiarek stosowane w mechanice. Uczniowie poznali suwmiarkę z noniuszem analogowym oraz jej nowocześniejszą wersję, z czytnikiem cyfrowym. Przy okazji  omówiliśmy także różnicę między suwmiarką a mikrometrem. Podczas analizy poznaliśmy  fachowe nazewnictwo elementów tych urządzeń, bardzo dokładnie spasowanych i współpracujących ze sobą w toku wykonywania pomiarów. Następnie uczniowie otrzymali za zadanie: zaprojektować suwmiarkę z wykorzystaniem narzędzi do projektowania komputerowego. Było to zadanie niełatwe . Biorąc pod uwagę stopień trudności mogliby konkurować z uczniami mechanicznych szkół zawodowych. Jednak po raz kolejny chłopcy przekonali się, że rzetelna praca przynosi często niespodziewane efekty. Wykonali naprawdę ciekawe projekty komputerowe.
Podczas warsztatowej części zajęć chłopcy uczyli się używać suwmiarki w praktyce. Przy specjalnie przygotowanym stole pomiarowym, samodzielnie dokonywali pomiarów precyzyjnie obrobionych elementów stalowych, odczytując i podając wyniki z dokładnością do setnych części milimetra.
Czy widzieliście kiedyś 0,04 milimetra? Smile  To dopiero była prawdziwa techniczna przygoda!

Już standardem w naszej szkole jest, że po tego typu zajęciach - szczególnie technicznych, nasi uczniowie nabierają chęci do nauki w zawodach mechanicznych po ukończeniu gimnazjum. Warto podkreślić, że niejednokrotnie tak się zdarzyło i to właśnie jest naszym największym sukcesem.

Zajęcia przygotował i prowadził nauczyciel – Krystian Machowczyk.

Tekst i zdjęcia - K. Machowczyk.......