Wydarzenia » FERIE W WAŁBRZYSKICH MUZEACH

FERIE W WAŁBRZYSKICH MUZEACH

Ferie w naszym ośrodku to czas, w którym często odwiedzamy wałbrzyskie instytucje kultury.
W czwartek,  7 lutego 2019r. grupa wychowanków pod opieką pana Krystiana Machowczyka, wybrała się do Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu, gdzie znajdują się ciekawe  ekspozycje dawnej  artystycznej sztuki regionalnej. Pierwsze nasze zajęcia odbyły się w Muzeum Porcelany, gdzie zwiedzaliśmy przepiękne kolekcje zgromadzone  w ciągu ostatnich czterdziestu lat. Przy pomocy audioprzewodników oglądaliśmy i poznawaliśmy liczącą ponad 7600 obiektów galerię, na którą składają się obiekty z porcelany szkliwionej, biskwitu, kamionki, fajansu i innych tworzyw ceramicznych. Jest to głównie historyczna, ale i współczesna porcelana użytkowa i artystyczna. To co obejrzeliśmy, zrobiło na naszych wychowankach duże wrażenie, ponieważ nigdy wcześniej nie oglądali oni tak wspaniałej, unikatowej galerii porcelany.
W Dziale Historii Regionu tegoż  Muzeum obejrzeliśmy  wystawę zawierającą ikonografię, która zawiera cenne i interesujące materiały dotyczące architektury oraz układu przestrzennego dawnego Wałbrzycha i okolicznych miejscowości. Tu, podczas zwiedzania mieliśmy okazję zweryfikować naszą wiedzę zdobytą na zajęciach z geografii.  Ostatnim odwiedzonym przez nas działem Muzeum Okręgowego był Dział  Sztuki, gdzie w kolekcji obrazów zgromadzone są prace olejne, tempery, akwarele, gwasze, rysunki i grafika artystyczna w różnych technikach. Tam zainteresowały chłopców głównie prace współczesnych artystów.
Po zajęciach w Muzeum udaliśmy się do Starej Kopalni, gdzie oglądaliśmy wyeksponowane dawne urządzenia i maszyny górnicze, z okresu funkcjonowania Kopalni Thorez. Szczególną uwagę naszych chłopców zwróciła ekspozycja zegarowych urządzeń pomiarowych, z jakimi spotkali się już w naszej szkole na lekcjach techniki. Sporo rozmawialiśmy o tym, jak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wyglądała praca wałbrzyskiego górnika. Oczywiście na koniec zajęć wykonaliśmy kilka zbiorowych, pamiątkowych zdjęć. To był naprawdę wspaniale spędzony, feryjny dzień.

Tekst i zdjęcia - K. Machowczyk.........