Wydarzenia » FOTOGRAFIA NA ZAJĘCIACH TECHNICZNYCH

Fotografia na zajęciach technicznych

Dnia 27 marca 2019r. na zajęciach technicznych, uczniowie klas trzecich gimnazjalnych zajmowali się fotografią. Podczas pierwszej, teoretycznej części zajęć poznawali budowę, elementy składowe oraz zastosowanie aparatów fotograficznych. Następnie otrzymali zadanie techniczne – zaprojektować komputerowo optyczny układ soczewek, stosowany w standardowych obiektywach aparatów. Zadanie niełatwe, ponieważ projektując trzeba było wykazać się umiejętnością tworzenia linii łukowych. 
Podczas drugiej, praktycznej części zajęć uczniowie mogli dotknąć, otworzyć a nawet zdemontować i złożyć elementy pierwszego produkowanego zaraz po II wojnie światowej aparatu DRUH! Model, który gościł u nas na zajęciach pochodzi z końca lat 50-tych i wyprodukowany został przez Warszawskie Zakłady Optyczne. Demontowaliśmy i składaliśmy t także aparat analogowy ZENITH TTL z końca lat 70-tych. Tu wszyscy po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć światłomierz zegarowy wbudowany w obiektyw urządzenia.
Po technologii analogowej przyszedł czas na skok o 30 lat, do technologii cyfrowej. Zajęliśmy się budową i działaniem profesjonalnej lustrzanki cyfrowej SONY ALFA 200 z wbudowanymi wieloma funkcjami technicznymi. Pracowaliśmy też z kompaktowym aparatem cyfrowym Canon, którego możliwości są zadziwiające. Była to fascynująca, żywa lekcja historii fotografii, mająca duży wpływ na preorientację zawodową naszych wychowanków. Mieli oni bowiem okazję przez dwie godziny lekcyjne poczuć się, jak prawdziwi profesjonaliści w dziedzinie fotografiki, a także poznać wiele cech zawodu fotografa.
Zajęcia przygotował i prowadził nauczyciel – Krystian Machowczyk.

Tekst i zdjęcia - K. Machowczyk.......