Wydarzenia » NARODOWE CZYTANIE 2019

Narodowe Czytanie 2019

Idea Narodowego czytania zrodziła się w 2012 roku,  a inicjatorem akcji był ówczesny Prezydent RP – Bronisław Komorowski. Pomysłodawcy pragnęli, aby literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Narodowe Czytanie odbywało się w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach, itp. To wszystko na setki różnych sposobów - we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie, ale też w domowym zaciszu. Nasza placówka zawsze zapraszana była do wspólnego czytania przez innych organizatorów.

W tym roku obchodziliśmy 8 rocznicę tej wyjątkowej akcji społecznej, dlatego postanowiliśmy, że po raz pierwszy zorganizujemy Narodowe Czytanie w naszej placówce. Na wstępie pani dyrektor Emila Kłysz odczytała list od prezydenta Polski Andrzeja Dudy i króciutko przybliżyła ideę Narodowego Czytania. Całość przygotowała i poprowadziła nasza bibliotekarka szkolna pani Krystyna Osiewała. Czworo uczniów z naszej szkoły ( Jakub Szaj, Nataniel Mikrut i Rafał Stanisławski), pani dyrektor, nauczyciele (Dorota Smoczyńska i Radosław Zając) oraz zaproszony gość, pani Ewa Kramarczyk – nauczyciel, wykładowca i specjalista od bibliotekoznawstwa,  czytali w sali gimnastycznej fragmenty wybranych przez parę prezydencką 8 nowel. Słuchaczami  byli wszyscy pozostali wychowankowie, wychowawcy i nauczyciele Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wałbrzychu.

Wybrane utwory reprezentowały różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne –„Ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwale wpisane w historię polskiej literatury”. Pomiędzy czytanymi utworami mieliśmy okazję poznać „Nieznane fakty z życia pisarzy”, których prezentowano oraz ich wyszukane, mądre i mało znane cytaty.

Tekst - K. Osiewała. Zdjęcia - K. Machowczyk.......