Wydarzenia » ŚWIĘTA WIELKANOCNE W NASZYM OŚRODKU

Wielkanoc w naszym ośrodku

Wielkanoc w tym roku należy do szczególnych świąt dla każdego z nas. Z powodu panującej pandemii są one inne niż dotychczas minione, zwłaszcza dla wychowanków ośrodka, którzy nie mogli w tym roku pojechać do domów rodzinnych. W Wielką Sobotę chodziliśmy zawsze do kościoła, aby poświecić pokarmy na śniadanie wielkanocne. Tym razem poświęcenie odbyło się w naszej placówce. Ksiądz Jakub Klimontowski poświęcił przygotowane koszyczki z pisankami, wędlinami, pieczywem i ciastami, masłem, solą i innymi pokarmami, które następnego dnia spożyliśmy na uroczystym śniadaniu wielkanocnym. We wspólnym gronie, o godzinie 9: 00 usiedliśmy do wielkanocnego stołu, nieco smutni, że nie w domu, jednak razem – ze społecznością ośrodka. Po życzeniach przekazanych przez dyrektora Piotra Schienke, podzieliliśmy się jajkiem życząc sobie wesołych świąt. Następnie zjedliśmy wspólnie uroczyste wielkanocne śniadanie. Potem wychowankowie otrzymali tzw. zajączka- upominki słodkości. O godzinie 13: 00 również we wspólnym gronie, usiedliśmy do świątecznego obiadu.

Tekst i zdjęcia - A. Stefański

Msza Święta Wielkanocna

O godzinie 15.00 w sali gimnastycznej naszego ośrodka odbyła się Msza Święta Wielkanocna, którą prowadził ksiądz Jakub Klimontowski. Niektórzy chłopcy czekali na nią już od rana, ponieważ jest to dla nich ważne wydarzenie. Podczas Mszy, oprócz obrzędów liturgicznych, ksiądz kilkakrotnie odniósł się do sytuacji na świecie spowodowanej pandemią. Nasi chłopcy rozumieli, że pozostając w placówce na okres świąt unikają zagrożenia nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. Ucieszyli się także, że wspólnie mogli spotkać się z kapłanem i uczestniczyć we Mszy Świętej w ośrodku, ponieważ w tym roku niestety spotkania ludzi w kościołach nie odbywały się. W późniejszych rozmowach chłopców słychać było zadowolenie z miło spędzonej wspólnie Niedzieli Wielkanocnej.

Tekst i zdjęcia - K. Machowczyk

Śmigus - Dyngus czyli lany poniedziałek

Poniedziałek Wielkanocny... Lany poniedziałek ... W myśl wielkanocnych tradycji Śmigus Dyngus.
Ta od wieków kultywowana tradycja nakazuje polewanie się wodą w wielkanocny poniedziałkowy poranek.
W naszej placówce także daliśmy się porwać wodnej zabawie. Nasi wychowankowie pod opieką wychowawców urządzili wodną bitwę, w której zmierzyły się grupy pierwsza i trzecia. Bitwę wygrali wszyscy, którzy pochłonięci byli dobrą zabawą.

Tekst i zdjęcia - K. Jefmański