Wydarzenia » II FESTIWAL PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

II Festiwal Projektów Edukacyjnych

Dnia 15 czerwca 2015r. w naszym gimnazjum odbył się II Festiwal Projektów Edukacyjnych. To już druga nasza szkolna impreza w tej postaci. Tego dnia salę gimnastyczną przygotowywaliśmy już od godziny 10.00. Uczniowie klas drugich i trzecich znosili i przygotowywali krzesła na widowni, specjalne miejsca dla grona pedagogicznego oraz sprzęt multimedialny dla zespołów mających prezentować efekty swojej dwumiesięcznej pracy zespołowej. Festiwal Projektów  o godz. 11.30 krótkim powitaniem  otworzył dyrektor naszego ośrodka – pan Piotr Schienke, życząc wszystkim zespołom jak najlepszych wyników w końcowym etapie realizacji projektów.

Jako pierwszy prezentował efekty swojej pracy zespół pod opieką nauczyciela fizyki – p. Grzegorza Koguta. Projekt ten nosił nazwę  „Rakiety dawniej i dziś” i  był realizowany przez trzech wychowanków: Arkadiusza Gruszka, Damiana Sikorę i Marcina Szulkowskiego. Uczniowie przedstawili nam, jak w trakcie realizacji projektu poznawali historię rakiet i ich zastosowanie. Następnie samodzielnie wykonali modele trzech rakiet, które startowały z „platformy” na naszym szkolnym boisku. Chłopcy zaprezentowali także efekty badań, które wykonywali w trakcie prób startowych swoich modeli.

Drugim z zespołów prezentujących końcowy efekt swojej pracy nad projektem był zespół pracujący pod opieka nauczyciela techniki – p. Krystiana Machowczyka. Uczniowie Sebastian Siuda, Paweł Dziekan i Daniel Rychlicki realizowali projekt pod tytułem „Przekładnia zębata jako skrzynia biegów w samochodzie”. Prezentacja projektu polegała na przedstawieniu efektu pracy chłopców – pokazu multimedialnego, który przygotowany został w trzech częściach tworzących integralną całość tematyczną. Pierwsza część – przygotowana i przedstawiona przez Sebastiana Siudę, nosiła nazwę „Ogólna budowa i przeznaczenie skrzyni biegów w samochodzie”. Uczeń zaprezentował przekrój wnętrza skrzyni biegów, omówił podzespoły z nią  współpracujące. Druga część pokazu projektu – przygotowana przez Pawła Dziekana, nosiła nazwę „Rodzaje kół zębatych i łożysk w skrzyni biegów”. Tu uczeń przedstawił i omówił rodzaje kół występujących na wałkach zdawczym i głównym w skrzyni biegów. Trzecia część pokazu projektu – przygotowana przez Daniela Rychlickiego, nosiła nazwę „Automatyczna skrzynia biegów w samochodzie”. W tej części uczeń zaprezentował szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych zespołu napędowego, mianowicie automatykę podzespołów skrzyni biegów, której obsługa nie wymaga użycia przez kierowcę manualnego sprzęgła.

Trzecim zespołem prezentującym wyniki prac nad realizacja projektu był zespół pracujący pod opieką nauczyciela, przewodnika sudeckiego - p. Mirosława Sopickiego. Uczniowie Michał Jarmołowicz,  Dawid Jędrzejczyk,  Mateusz Baranowski i Adrian Nawrocki realizowali projekt pod tytułem „Wyznakowanie ścieżki spacerowej na Trójpański Kamień”. Jego głównym celem było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy znakarza (osoby znakującej szlaki turystyczne) oraz zapoznanie z okolicznym terenem jego atrakcjami i historią. Uczniowie przedstawili w formie multimedialnej swoją pracę w okolicach Bartnicy, gdzie w dniu 12 maja 2015 roku wraz z Państwem Jackiem i Joanną Pielich znakowali szlak wiodący na Trójpański  Kamień.

Ostatnim – czwartym zespołem prezentującym wyniki swojej pracy był zespół pod opieką nauczyciela języka polskiego – p. Doroty Smoczyńskiej. Projekt nosił tytuł „Złotowłosa, misiaczki i tęcza”. Tu wychowankowie Robert Kowankowski, Piotr Tarsa, Jacek Zawadzki i Mateusz Balcerowski przygotowali i zaprezentowali przedstawienie z bogato wykonaną scenerią oraz własnoręcznie wykonanymi kukiełkami – bohaterami przedstawienia. W bardzo zabawny sposób przedstawili oni widowni historię dziewczynki, która nazywała się Złotowłosa. Ten końcowy projekt przyniósł wszystkim na widowni Festiwalu sporo humoru i dobrej zabawy.

Tegoroczną  prezentację  projektów edukacyjnych zakończyliśmy o godz. 13.30. Organizatorem całego przedsięwzięcia był nauczyciel – Krystian Machowczyk.

Tekst i zdjęcia - Krystian Machowczyk.