Rajd Sudety » Sudety 2015

Rajd "Sudety 2015"

W dniach od 18 do 20 maja 2015 r. odbył XXXVIII Ogólnopolski Rajd Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych ”Sudety 2015”. Udział w nim wzięło 126 uczestników. Byli to zarówno wychowankowie reprezentujący placówki resocjalizacyjne z terenu całego kraju, towarzyszący im wychowawcy oraz Przewodnicy Sudeccy z Gildii Przewodników Sudeckich. Organizatorem przedsięwzięcia był Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wałbrzychu oraz Stowarzyszenie Bona Fide ze Świebodzic.

Tegoroczna wędrówka rozpoczynała się w zależności od zaplanowanej trasy ze Ścinawki Średniej, Kudowy Zdrój i Kulina Kłodzkiego. Wszyscy uczestnicy mieli okazję odwiedzić następujące ciekawe miejsca Ziemi Kłodzkiej: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Kaplicę Czaszek w Czermnej, Skansen w Pstrążnej oraz Sanktuarium w Wambierzycach. Dla wychowanków było to bardzo interesujące doświadczenie. Każdy z nich mógł podziwiać wspaniałe formy skalne stworzone przez naturę, piękno różnorodnych zakątków i osobliwości przyrody oraz niezwykłe budowle zaprojektowane przez człowieka. Każdy dzień był pełen nowych wyzwań. Uczestnicy Rajdu pokonywali swoje słabości mierząc się na każdym kroku z trudnym terenem i warunkami atmosferycznymi. W drugim dniu wędrówki, we wtorek na terenie Radkowskiego Domu Kultury miało miejsce spotkanie integracyjne, podczas którego Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wałbrzychu p. Piotr Schienke podziękował wszystkim uczestnikom Rajdu za ich udział w tym przedsięwzięciu oraz wręczył im pamiątkowe dyplomy i upominki. W trakcie spotkania  p. Damian Sadowski - Przewodnik Sudecki z Gildii Przewodników Sudeckich zaprezentował i w bardzo interesujący sposób opowiedział o swojej wyprawie do Iranu. Na zakończenie odbył się koncert muzyki RAP, w trakcie którego wychowankowie zostali zaproszeni przez muzyków do wspólnej zabawy na scenie.

Ostatni dzień przyniósł uczestnikom Rajdu nieprzyjemną niespodziankę w postaci opadów deszczu. Większość wychowanków podjęła jednak wyzwanie i postanowiła wyruszyć w drogę, aby mimo niesprzyjającej aury odwiedzić zaplanowane na ten dzień atrakcje. Rajd zakończył się około godziny 17.00. Uczestnicy wędrówki pożegnali się serdecznie i umówili na spotkanie w przyszłym roku.

 

W Rajdzie udział wzięły następujące placówki:

 1. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wałbrzychu
 2. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Namysłowie
 3. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach
 4. Zespół Placówek Socjoterapeutycznych w Kłodzku
 5. Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych w Oławie
 6. Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu
 7. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w  Lwówku Śląskim
 8. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kunowie
 9. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rusinowie Koneckim
 10. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach
 11. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rembowie
 12. Zespół Placówek Socjoterapeutycznych w  Bystrzycy Górnej
 13. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kolonii Szczerbackiej
 14. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Mrowinach

Przedsięwzięcie objęte było Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz została dofinansowane z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.