Rajd Sudety » Sudety 2014

.

XXXVII Ogólnopolski Rajd Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych „Sudety 2014”

 

Tegoroczna, 37 już edycja Ogólnopolskiego Rajdu Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych „Sudety 2014” odbyła się w dniach 21 – 23 maja 2014 r. Rajd został objęty Honorowym Patronatem Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego – p. Radosława Mołonia. Niezmiennie od wielu lat organizatorem tej turystycznej imprezy był Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wałbrzychu.

Ośmioosobowa grupa wychowanków naszego ośrodka pod opieką p. Radosława Zająca oraz koordynatora rajdu, p. Mirosława Sopickiego z entuzjazmem wzięła udział we wspaniałej przygodzie. W dniu wyjazdu wszyscy bardzo sprawnie przygotowali się do wyjścia. Drużyna MOW Wałbrzych wspólnie z drużynami z Godzięcina i Oławy rozpoczęły turystyczne zmagania na dworcu kolejowym w Wałbrzychu. skąd pociągiem wszyscy dojechali do Nowej Rudy, aby tam po spotkaniu z wychowankami z Kłodzka wyruszyć na szlak.

Pierwszym trudnym wyzwaniem dla młodzieży okazały się  spore przewyższenia z kulminacjami na Górze Św. Anny i Górze Wszystkich Świętych. Kolejnym etapem wędrówki było dojście do miejsca pierwszego noclegu w Srebrnej Górze - Willi Hubertus. Zmęczenie spotęgowała upalna tego dnia pogoda.

Następnego ranka niewiele było czasu na pobudkę. Krótka pogawędka przy Twierdzy Srebrnogórskiej, wspaniałe widoki z Kalenicy odpoczynek na przełęczy Kozie Siodło na pewno na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników. Do OW Warszawianka w Rzeczce większość drużyn dotarła około godziny 18.00. Wychowankowie pomogli zorganizować spotkanie integracyjne dla wszystkich uczestników rajdu, którzy tego dnia wspólnie mieli spotkać się w tym miejscu. W trakcie spotkania integracyjnego, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wałbrzychu pan Piotr Schienke podziękował wszystkim za ich udział w tym przedsięwzięciu. Każdy uczestnik wędrówki otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominki. Wychowankowie obejrzeli również niezwykle interesującą prezentację przygotowaną przez pana Sebastiana Lewandowskiego z Wałbrzyskiego Klubu Wysokogórskiego i Jaskiniowego na temat eksploracji jaskiń w Turcji.

Czwartek był ostatnim dniem wędrówki. Wszyscy z zainteresowaniem zwiedzili  Podziemne Fabryki w Rzeczce, by później podziwiać wspaniałą panoramę z wieży Bismarcka na szczycie Wielkiej Sowy. Na Przełęczy Sokolej  miało miejsce pożegnanie uczestników rajdu. Nasza drużyna wyruszyła w kierunku Walimia, a potem Wałbrzycha. W rajdzie, który z pewnością będzie tematem wielu pięknych opowieści i wspomnień wzięły udział drużyny z następujących ośrodków:

 

1. Zespół Placówek Resocjalizacyjno - Socjoterapeutycznych w Oławie

2. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Woli Rowskiej

3. Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym

4. Zespół Placówek Socjoterapeutycznych w Kłodzku

5. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 2 w Godzięcinie

6. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rusinowie Koneckim

7. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kwidzynie

8. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach

9. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rembowie

10. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Herbach

11. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wałbrzychu.