Wydarzenia » PRECYZYJNE POMIARY NA ZAJĘCIACH TECHNICZNYCH

Precyzyjne pomiary na zajęciach technicznych

Dnia 26 listopada, na zajęciach technicznych uczniowie klas trzecich poznawali narzędzia i urządzenia służące do precyzyjnych pomiarów parametrów w mechanice i elektrotechnice. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: czy można zobaczyć 1/100 milimetra, jak wygląda szczelina 10 razy mniejsza niż milimetr, czy napięcie sieciowe jest stabilne itp. Aby znaleźć odpowiedzi na nasze pytania, musieliśmy dokonać wielu bardzo dokładnych pomiarów wieloma narzędziami, których wcześniej nie znaliśmy. Używaliśmy suwmiarek mierzących z dokładnością do 0,02 mm i jeszcze dokładniejszych mikrometrów, które są tak dokładne, że na wynik może mieć wpływ nawet ciepło trzymającej je ludzkiej ręki. Używaliśmy też szczelinomierza. Ten z kolei pomaga ustawić szczelinę, której szerokość odpowiada grubości włosa. Przekonaliśmy się podczas zajęć, z jaką dokładnością dokonują pomiarów mechanicy w prawdziwych warsztatach mechanicznych i instytutach badawczych. Niesamowicie fascynująca lekcja! Coś w sam raz dla wielu z nas – początkujących mechaników samochodowych.

Wreszcie przyszedł czas, aby na chwilę przenieść się w świat elektrotechniki. Z pomocą precyzyjnego elektromiernika mierzyliśmy i obserwowaliśmy mikroamplitudę skoków napięcia oscylującego wokół 230V.
A czy wiecie, jak zachowuje się samochodowa żarówka dwuwłóknowa... (no właśnie... jaka? :) podłączana kolejno do 3,6,9 i 12 volt? A jakie napięcie daje bateria w danym czasie?  Poznaliśmy już te odpowiedzi. Teraz wiemy, że zawód mechanika i elektrotechnika jest tak ciekawy, ze warto kształcić się w tych profesjach. W przyszłości niejeden z nas będzie dysponował takim bogatym warsztatem pracy, z jakim zetknęliśmy się tym razem na lekcjach techniki.
Zajęcia przygotował i prowadził nauczyciel Krystian Machowczyk.