Wydarzenia » HISTORIA ŚLUSARSTWA NA ZAJĘCIACH TECHNICZNYCH

Historia ślusarstwa na zajęciach technicznych

Kolejne z czerwcowych zajęć technicznych poświęciliśmy historii ślusarstwa. Naszą pracownię techniczną na kilka godzin zmieniliśmy w prawdziwy, historyczny warsztat ślusarski z ubiegłego stulecia. Szczypce rymarskie, klucze nastawne, kowadła, imadła ręczne, przyrządy traserskie i wiele innych narzędzi, które znalazły się na naszych stołach, używane były w warsztatach mechanicznych nawet przed pierwszą wojną światową. A wszystko... w doskonałym stanie technicznym!
Podczas pierwszej części zajęć chłopcy poznawali budowę, przeznaczenie a także przybliżony czas produkcji  poszczególnych historycznych narzędzi. Oglądali, regulowali, nastawiali - jednym słowem doświadczali praktycznie sposobów ich obsługi.  Mogli także użyć niektórych z nich.  Chłopcy trasowali okręgi na drewnianej płycie, używając do tego specjalnego traserskiego cyrkla, pochodzącego z okresu międzywojennego. No właśnie... co to jest trasowanie?  Nasi uczniowie doskonale już to wiedzą.

Podczas drugiej części naszych zajęć uczniowie mieli za zadanie wykonać w zeszycie rysunek poglądowy otrzymanego od nauczyciela narzędzia. Pracowali z dużym zaangażowaniem, starając się odwzorować jak najdokładniej wygląd otrzymanego eksponatu.

Pod koniec lekcji dokonaliśmy klasyfikacji narzędzi na te, które używane są również dziś oraz na te, które na zawsze odeszły już do historii ślusarstwa. Były to niesamowicie ciekawe dla chłopców zajęcia, dzieki którym po raz kolejny doświadczyli praktycznie wielu aspektów dotyczących przyszłego zawodu ślusarza oraz mechanika.

Zajęia przygotował i prowadził nauczyciel - Krystian Machowczyk.

Pomoce dydaktyczne do zajeć - własny warsztat nauczyciela.