Wydarzenia » FESTIWAL PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

Festiwal Projektów Edukacyjnych

Dzień 8 czerwca był dla naszych uczniów dniem szczególnym. Nadszedł bowiem czas na prezentację projektów edukacyjnych, które uczniowie w kilkuosobowych zespołach realizowali przez ostatnich kilka miesięcy. Prezentacja projektów odbyła się w formie Festiwalu Projektów Edukacyjnych. Taką formę przyjęliśmy od kilku lat w naszej szkole.

Pierwszym prezentowanym projektem był efekt dwumiesięcznej pracy jednego z zespołów, pod tytułem "Budowa i zastosowanie silnika spalinowego". Projekt ten realizowany był przez trzech uczniów: Sebastiana Siudę, Damiana Wojtasińskiego oraz Damiana Luksa, którzy pracowali pod opieką nauczyciela, pana Krystiana Machowczyka.  W toku prac nad projektem chłopcy zgłębiali budowę oraz zasadę działania silnika spalinowego. Skupili się na trzech typach silników: dwusuwowego, czterosuwowego oraz silnika Wankla - mało wszystkim znanego a jednak stosowanego w samochodach wyścigowych. Praca chłopców była o tyle ciekawa i interesująca, że pracowali oni na trzech ruchomych modelach mechanicznych tych silników. Na wspaniale przygotowanej prezentacji multimedialnej opatrzonej w wiele animacji pracy silników wyjaśniali oni zasadę pracy kolejnych suwów silnika, z opisem poszczególnych części włącznie. Poniżej przedstawione są cztery spośród 27 slajdów projekcji, którą tworzyli i którą wspomagali się chłopcy prezentując pracę silnika na modelach podczas naszego festiwalu. Zdaniem nauczycieli oraz całej społeczności szkonej chłopcy wykazali się wysokim stopniem znajomości tematyki oraz wspaniale zaprezentowali swój projekt.

Jako drugi zaprezentowany został projekt, który grupa uczniów wykonała pod opieką nauczycielki - pani Iwony Baran. Uczniowie Mateusz Zep, Tomasz Bettin, Bartłomiej Rataj i Grzegorz Morawiec realizowali projekt pod tytułem "Ciasta i wypieki polskie". Uczniowie zapoznali się w czasie realizacji projektu z tradycją kulinarną naszego kraju a także sami wykonywali różne wypieki. W trakcie realizacji projektu upiekli nawet wspaniały tort. W trakcie prac projektowych chłopcy nauczyli się również obliczyć koszt wypieku, ocenić przydatność produktów spożywczych. Poznali też zasady dobrej praktyki higienicznej.

Trzecim prezentowanym przedsięwzięciem był projekt "Teatr Cieni" Przygotowany przez zespół zadaniowy, który pracował pod okiem pani Doroty Smoczyńskiej. Mateusz Żórawski, Klaudiusz Chrzanowski, Adrian Komenda, Kamil Łukianowski i Patryk Zborowski w przedstawieniu artystycznym, za specjalnie przygotowaną sceną teatru cieni prezentowali historie obrazkowe do własnych utworów raperskich. Opracowali je zarówno na bazie tekstów autorskich, jak i znanych utworów poetyckich, między innymi wierszy Edwarda Stachury.
Wszystkie tegoroczne projekty wzbudziły spore zainteresowanie całej naszej społeczności szkolnej. Chłopcy z obecnej klasy drugiej już planują własne pomysły na projekty gimnazjalne w przyszłym roku. Zrodził się bardzo ciekawy, ambitny pomysł z mechaniki, ale narazie pozostanie on naszym sekretem.

Czwartym, ostatnim prezentowanym przedsięwzięciem był projekt realizowany przez grupę uczniów pod opieką pana Mirosława Sopickiego. Alan Dąbrowski, Kamil Bolek i Mikołaj Józefowski znakowali w tym roku część szlaku o nazwie "Ścieżka Hochbergów", znajdującego się na terenie Książańskego Parku Krajobrazowego. Projekt ten realizowali we współpracy z przewodnikami książańskimi.

 


Tekst - K. Machowczyk. Zdjęcia - K. Machowczyk / M. Sopicki.......