Dnia 8 grudnia 2016 r. w Przystanku Historia przy placu Strzeleckim 25 we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowa skierowana dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Spotkanie z cyklu Między dwoma totalitaryzmami, będące częścią szkoleń organizowanych przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej w ramach realizowanego programu Polski wiek XX – losy państwa i narodu, zorganizowane zostało pod patronatem IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W konferencji jako przedstawiciel Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wałbrzychu wziął udział nauczyciel historii, pan Daniel Sienkowiec.
Przewodnim tematem spotkania była historia okresu II wojny światowej w kontekście losów państwa i narodu polskiego, wśród poruszanych kwestii omawiane były zagadnienia związane z niemieckim i sowieckim zbrodniom na przedstawicielach polskich elit w pierwszym okresie okupacji (wrzesień 1939 – lipiec 1941). Wykład podczas konferencji wygłosił dr Stanisław Antoni Bogaczewicz (IPN Wrocław). Bardzo ciekawa prelekcja, przeplatana licznymi zdjęciami, spotkała się z uznaniem przedstawicieli środowisk nauczycielskich licznie zgromadzonych w siedzibie IPN Wrocław.
Kolejne spotkania z cyklu Między dwoma totalitaryzmami odbywać się będą cyklicznie co miesiąc we Wrocławiu i zakończą się stosownym certyfikatem w czerwcu 2017 r.