Wydarzenia » DZIEŃ BEZPIECZNEGO KOMPUTERA W SZKOLE

Dzień Bezpiecznego Komputera w szkole

Dzień 12 października jest Dniem Bezpiecznego Komputera. Z tej okazji grupa wychowanków pod opieką pani Krysi i pana Krystiana, wzięła udział w prelekcji filmowej dotyczącej funkcjonowania społeczeństwa w sieci internet. Prelekcja odbyła się w edukacyjnej sali filmowej Biblioteki Pod Atlantami w Wałbrzychu. Film legendarnego dokumentalisty Wernera Herzoga  „Lo i stało się – zaduma nad światem w sieci”, w którym autor bierze na warsztat internet -  dotyczył bardzo istotnych kwestii związanych z bezpieczeństwem w Internecie, ale nie tylko. Chłopcy dowiedzieli się również w jaki sposób i kiedy w pokoju Uniwersytetu Kalifornijskiego, w roku 1969  został wysłany pierwszy e-mail. Przyglądali się także kwestiom przyszłości cyfryzacji dzisiejszego świata – czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty?; czy istnieją jeszcze miejsca na ziemi, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne? Na te pytania powoli nasze społeczeństwo znajduje odpowiedzi. Prelekcja filmowa była dla naszych uczniów bardzo cenną i pouczającą lekcją, po której wywiązało się wiele dyskusji. Po udanym seansie chłopcy wzięli jeszcze udział w krótkich warsztatach w pracowni komputerowej, dotyczących bezpiecznego korzystania z wyszukiwarek internetowych w czasie pracy w sieci. Tam również wiele dowiedzieliśmy się o nowoczesnych sposobach zabezpieczeń komputera nie tylko dla systemów operacyjnych, ale i dla człowieka.

Dzień Bezpiecznego Komputera obchodziliśmy również w naszej szkole. Z tej okazji na zajęciach z informatyki wszyscy uczniowie uczestniczyli w prelekcji multimedialnej dotyczącej bezpieczeństwa w internecie oraz sposobów zabezpieczania danych przed włamaniami hakerskimi. Ponadto dla wszystkich uczniów naszej placówki zorganizowany został konkurs grafiki komputerowej pod nazwą „Jestem bezpieczny w sieci”. Chłopcy z wykorzystaniem technologii komputerowej i narzędzi do projektowania tworzyli treści graficzne, promujące zabezpieczanie komputera specjalnymi pakietami oprogramowania, chroniącego komputery nie tylko przed wirusami ale także przed kradzieżą danych przez internet. Udział w konkursie wzięli wszyscy chłopcy obecni w placówce. Powstało wiele ciekawych prac, które oceni jury powołane przez organizatora. Dla autorów najlepszych prac przewidziano dyplomy i nagrody.

Organizatorem całego przedsięwzięcia był nauczyciel - Krystian Machowczyk.


Tekst i zdjęcia - K. Machowczyk.........