Wydarzenia » ZAJĘCIA KOŁA SZACHOWEGO

Zajęcia Koła Szachowego

Od początku roku szkolnego 2017/2018 kontynuujemy edukację szachową w ramach Koła Szachowego -  „Przymierze z hetmanem”. Taką nazwę nosi autorski program do zajęć szachowych nauczyciela Krystiana Machowczyka, według którego prowadzone są cotygodniowe zajęcia. W pierwszym semestrze cykl zajęć poświęcony został poznawaniu zasad poruszania się po szachownicy hetmana, skoczka, gońca i wieży - figur o większej wartości szachowej. Oczywiście chłopcy podczas nauki mają do dyspozycji fachową literaturę dydaktyczną do edukacji szachowej w szkole. Już podczas pierwszych zajęć nauczyli się z niej korzystać, poznając i stosując podczas ćwiczeń tzw. algebraiczną notację szachową. Na zajęciach Koła Szachowego chłopcy mają również możliwość zmierzyć się w potyczce szachowej z komputerem dzięki aplikacji Easy Chess 2.0, którą do ćwiczeń wykorzystują szachiści klubowi, a nawet zawodowi gracze w tej dziedzinie. Dzięki wielu poziomom zaawansowania gry – od początkującego do najbardziej zaawansowanego, każdy uczestnik naszego Koła ma możliwość dopasować poziom trudności odpowiadający jego umiejętnościom i w bezstresowych warunkach trenować rozwiązania strategiczne na wirtualnej planszy. Owocuje to dość dobrymi wynikami chłopców podczas potyczek szachowych on-line, które cyklicznie  prowadzimy na międzynarodowej, internetowej platformie szachowej  lichess.org.
Edukację szachową w naszej szkole traktujemy jako swoistą innowację pedagogiczną w zakresie rozwoju umysłu, głównie kształcenia pamięci, logicznego myślenia, rozwoju wyobraźni i inteligencji uczniów. Dlatego pewne jest, że zajęcia dydaktyczne prowadzone w ramach Koła Szachowego, w bardzo znaczący sposób wpływają na rozwój intelektualny naszych wychowanków, co w dużej mierze przekłada się na wyniki nauczania z wielu przedmiotów w szkole.

 

Więcej o programie do zajęć szachowych "Przymierze z hetmanem" >>>

.


Tekst i zdjęcia - K. Machowczyk.......